STEAMOWY PORADNIK DLA PRZEDSZKOLI
STEAMowy poradnik to pierwsza taka pozycja na rynku!
Powstał z inicjatywy Fundacji STEAM Polska we współpracy z Przedszkolem Niepublicznym “Chatka Misia Uszatka” we Wrześni.
Poradnik ma być pigułką wiedzy o STEAM, a przede wszystkim ma inspirować i otwierać umysły. Nauczyciele praktycy dzielą się zdobytą wiedzą udostępniając scenariusze STEAMowych projektów.
W Poradniku znajdziecie 10 scenariuszy STEAM oraz praktyczne wskazówki jak stosować STEAM w przedszkolu
Poradnik stworzyli
Dr hab. Prof. UV Marlena Plebańska
Profesor Zarządzania Wiedzą, absolwentka Politechniki Warszawskiej, North East Wales Institute of Higher Education, Szkoły Głównej Handlowej. Od dwudziestu lat inspiratorka, ekspert i strateg rozwiązań w zakresie kształcenia na odległość, nowych mediów i technologii. Implementuje innowacyjne metody nauczania w dziesiątkach polskich szkół, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. Autorka ponad stu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu publikacji popularno – naukowych. Współautorka książek „STEAM-owe lekcje” i „STEAM-owe przedszkole”. Aktywny trener i wykładowca w obszarze m.in. zarządzania wiedzą, metod projektowych oraz design thinking. W 2022 uhonorowana tytułem „Polki XXI wieku za propagowanie metody STEAM”.
Weronika Hedrych-Ignaszak
STEAMowy dyrektor, inicjator wdrażania innowacyjnych projektów w przedszkolu. Propagator edukacji w podejściu STEAM. Entuzjasta wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji. Tworzy miejsce przyjazne dla dzieci i rodziców. Przyciąga do siebie ludzi z pasją do nauczania. Założycielka bloga “Rozwijalnia” - miejsca dla nauczycieli, rodziców, specjalistów, gdzie można zdobyć wiedzę na temat rozwoju dziecka i podzielić się swoimi pasjami pedagogicznymi. Wolontariuszka WOŚP, zaraża swoim zaangażowaniem w pomaganiu innym - dzieci i dorosłych.
Lidia Sowinska
STEAMowy dyrektor pedagogiczny i nauczyciel z pasją do nauczania. W edukacji stawia na nowoczesność i innowacyjność. Zawsze otwarta na nowatorskie rozwiązania w kształceniu i wdrażająca je w przedszkolnej rzeczywistości. Wspierająca młodych nauczycieli w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Inicjatorka i współorganizatorka licznych projektów i wydarzeń, podnoszących świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych, rozwijających kulturę pedagogiczną rodziców oraz integrujących przedszkolną i lokalną społeczność. Uczestniczka wielu konferencji edukacyjnych, w tym prelegentka na konferencji “Lepsza edukacja”.
Karolina Pankros
nauczycielka otwarta na nowoczesne rozwiązania w edukacji, ciągle pogłębiająca swoją wiedzę i umiejętności dydaktyczne. Trener smyko-multisensoryki i terapeuta ręki. Prowadząca zajęcia “Matematyka na wesoło”, rozwijające kompetencje matematyczne, z elementami kodowania i programowania. Prowadząca STEAMowe warsztaty edukacyjne w ramach Konferencji “Lepsza edukacja”
Dagmara Kwiatkowska
pasjonatka muzyki, którą zaraża dzieci i całe otoczenie. Śpiew i gra na instrumentach to nieodłączny element jej każdych zajęć z przedszkolakami. Interesuje się treningami uważności, prowadzi zajęcia z jogi oraz mindfulness dla najmłodszych. Wielbicielka sztuki i kultury - wprowadza dzieci w świat teatru, tworząc scenariusze do spektakli dla dzieci i dorosłych. Prowadząca STEAMowe warsztaty edukacyjne w ramach konferencji “Lepsza edukacja”.
Anna Maćkowiak
nauczycielka Montessori, niezwykle twórcza, uważna obserwatorka swoich wychowanków i interpretująca ich potrzeby. Ciągle modyfikuje otoczenie dzieci by wyjść naprzeciw ich aktualnym zainteresowaniom i możliwościom. Obecnie zgłębia tajniki integracji sensorycznej by stać się idealnym diagnostą i terapeutą SI.
Paulina Nowicka
nauczycielka anglistka. W pracy z dziećmi wykorzystuje ich nieposkromioną ciekawość świata, naturalną potrzebę komunikacji, brak barier językowych i niewyczerpaną energię. Rozmowy w języku angielskim z ciocią Pauliną, w ciągu całego dnia sprawiają, że dzieci szybko opanowują kompetencje językowe i uczą się jak używać języka obcego w praktyce.
Małgorzata Kosendowska
nauczycielka zaangażowana i twórcza, szukająca nowych rozwiązań w edukacji. Jest uważną obserwatorką swoich wychowanków, dostrzegając i reagując na ich indywidualne potrzeby i zainteresowania. Jako aktorka we wrzesińskim teatrze “Otczapy”, rozbudza w dzieciach wiarę we własne możliwości, poprzez m. in. angażowanie ich w różne projekty związane ze sztuką, teatrem i literaturą.